Vědomé probuzení těla i mysli
Je váš proces ranního probouzení dlouhý? Chybí vám energie? Jste unavení, náchylní k nemocem a zimomřiví? Obáváte se, co přinese další chřipková sezóna? Taky jsem to tak mívala… Řešení je na dosah ruky. Může jím být otužování. A právě na sklonku léta je skvělé s vědomým otužováním krůček po krůčku začít…
Od dětství jsem bývala zimomřivka, která si na sebe brala vždy minimálně o dvě vrstvy oblečení víc než normální člověk. V jednu chvíli jsem si uvědomila, že mi má zimomřivost bere svobodu. Strach z nachlazení a onemocnění (který jsem přejala coby dítě jako jeden z nefunkčních myšlenkových vzorců) mě natolik omezoval, že jsem se rozhodla postavit mu čelem.
Z pohodlí ven, aneb: „Co tě nezabije, to tě posílí!“
Jak tvrdí Honza Vojáček ve své knize Umění být zdráv, poměr pozitivního stresu by měl být zhruba 30% ku 70%. Pozitivním stresem rozumějme vědomé vystavování se nekomfortu za účelem vnitřního posílení těla i ducha…
Otužování je skvělé a doprovází nás od počátku věků, kdy se náš organismus musel adaptovat na změněné podmínky vnějšího prostředí, aby přežil. To ho obecně posilovalo.
Začala jsem se tedy cíleně otužovat a seznámila se s technikou Wim Hofa. Z ranní dvouminutové sprchy se stal každodenní rituál a přidala jsem i občasné ledové koupele v přírodě. Ve vědomém otužování dnes jede celá rodina již přes tři roky, včetně dětí. A máme dokonce svou vlastní otužovací káď!!!
Co mně osobně otužování a tedy pravidelné výstupy z komfortní zóny dávají?
Cítím se vnitřně silná, svobodná, nezávislá a sebevědomá. Chlad není nepřítel, klade mi výzvy. Z každé zvládnuté výzvy mám skvělý pocit a radost sama ze sebe. Chlad mi pomohl vyzdvihnout důvěru v samouzdravující procesy těla. Změnila jsem MINDSET = nastavení mysli. Propustila jsem již nefunkční myšlenkové vzorce o tom, že chlad škodí. Vy můžete taky.
V čem je otužování přínosné?
Otužování pomáhá v prevenci proti běžným nemocem, jako je nachlazení, chřipka či angína, pomáhá také srovnávat další nerovnováhy organismu a chronická onemocnění.
Pět pravidel správného a zdravého otužování:
Unikátnost Wim Hofovy metody
Jedinečnost metody Wim Hofa vnímám v hlubokém přesahu na úrovni kultivace všímavosti, vědomé práce s tělem a dechem a vědomé práce s myslí. K hlavním pilířům Wim Hof metody patří:
O tom, jak pozvolna a s notnou dávkou sebelaskavosti začít s otužováním jsme si něco řekli dnes. Příště si povíme, jak dýchat a jak jednou pro vždy přenastavit tu hlavu 🙂
Krásný a osvěžující den!