Po narození Adrianky v roce 2010 jsem s nadšením otevírala svou praxi trenérky jógy a záhy také Pilatesovy metody. Tento typ práce s tělem mi totiž velmi rychle učaroval, věděla jsem, že už nemusím hledat nikde jinde. V trenérské praxi jsem se však dost často setkávala s tvrzeními typu: „Jóga i pilates je pro mě příliš pomalá, já se potřebuji více zapotit…“ anebo „Pilates je pro ženské, chlapské tělo si žádá jiný druh pohybu.“ A tak podobně… Nepopírám, že dynamické, silové, ale i vytrvalostní sporty jsou přínosné, jak pro ženy, tak pro muže. Ale… Ruku na srdce … kdo z atletů, vzpěračů, cyklistů, fotbalistů, tanečnic a zumbistek či víkendových běžců si zodpovědně hlídá aktivní střed těla a vědomě pracuje s hlubokým stabilizačním systémem včetně posilování pánevního dna?
Proč je hluboký svalový stabilizační systém páteře důležitý?
Hluboké stabilizační svalstvo páteře, HSSSP, je oporou pro celý kosterní systém a také vnitřní orgány. Podceníte jeho význam a okamžitě na sebe upozorní… vyhřezlou ploténkou, inkontinencí, špatně prokrvujícími se končetinami, bolestmi hlavy či migrénami, kýlou…a spoustou dalších neduhů. Pokud trpíte bolestmi zad, možná vám v akutním případě pomůže ibalgin či vhodná masáž, ale příčinu problému vám lék ani masérovo úsilí dlouhodobě nevyřeší. Střed těla potřebuje posílit právě proto, aby páteř držela ve fyziologické poloze. Tuto práci za vás neudělá nikdo jiný než vy, ideálně v doprovodu dobrého trenéra.
Proč a kdo vymyslel Pilatesovu metodu?
Za touto metodou cvičení stojí muž jménem Joseph Hubertus Pilates, původně z Německa, který se narodil ve 2.polovině 19.století. Možná to bylo právě jeho neduživé dětství, které ho naučilo na jedné straně bojovat a na straně druhé uvědoměle pracovat se svým tělem. Sám Pilates se věnoval józe, gymnastice a boxu, v mnohém ve své koncepci cvičení z jógy vychází. Především tedy v naprosté kontrole mysli při cvičení, v koncentraci, plynulosti a v propojení pohybu s dechem.
Komu Pilates pomáhal a pomáhá?
Bylo to právě za období první světové války, kdy Pilates působil jako ošetřovatel zraněných vojáků upoutaných na lůžko. Vyvinul pro ně takovou formu cvičení, která jim umožnila zotavit se a postavit se na nohy – právě zpevněním HSSSP. K tomu nepotřeboval více, než samotnou postel a pár jednoduchých pomůcek jako per z postelí, poličky nebo židle. Své cvičení zaměřoval především na posílení středu těla, protahování a posílení končetin a páteře. Měl takový úspěch, že byl požádán, aby trénoval nejelitnější jednotku Britské armády. Trénoval i známé sportovce a po emigraci do USA, kde si založil vlastní studio, jeho trenérství využívali především tanečníci. Pilatesova metoda je v dnešní době předmětem zkoumání fyzioterapeutů z celého světa, kteří ji soustavně vylepšují a vřele doporučují všem bez rozdílu věku a pohlaví.
Proč je pro mě Pilatesova metoda volba číslo jedna v práci s tělem?
Pilatesova metoda je pro mě synergickým propojením flow jógové vlny se silovým zapojením těla a dynamikou dle chuti a potřeby. Nejen, že posiluje rovnoměrně svalstvo celého těla, zároveň ho i protahuje tak, aby svaly byly pružné, dlouhé a tedy štíhlé. Pokud je záměrem lekce stabilizace hlubokého svalstva, připravím jemná plynulá cvičení. Pokud je záměrem dát si pořádně do těla, plynulý dech, správnou techniku a vnitřní stabilizaci včleňuji do silových poloh, které dynamicky propojuji. Občas zapojíme tzv. „slow motion“, to je potom nářez. 🙂 Pilatesova metoda je pro mě cvičení založené na rovnováze a harmonii a svým působením vyrovnává svalové dysbalance – projevy nerovnováhy. Tím celostně uzdravuje ve směru zevnitř ven.
Střed těla je základ
Pilatesova metoda si klade za cíl posílení středu těla, tzv. Powerhouse (břišní svaly) a zádové svaly. Díky posílení středu a správnému nastavení pánve a lopatek si osvojujeme zdravý fyziologický postoj těla, který pomáhá eliminovat bolesti zad. Až sekundárně se v Pilatesově metodě zaměřuji na ostatní svalstvo těla, především tedy končetiny. Zprvu je třeba si osvojit základní principy cvičení a správné pohybové vzorce a teprve při správném dodržování celkové techniky cvičení můžeme pokročit k intenzivnějšímu posilování. Lidé cvičící pravidelně Pilatesovu metodu se cítí fyzicky i duševně fit, neboť tělo i mysl jsou propojeny. S postupující pravidelnou praxí se cvičenci zbavují bolestí a odměnou jim je vyrýsované a štíhlé tělo, pevné ve svém středu.
Jak je to s tou intenzitou cvičení na tréninku?
Mí klienti za dvanáct let praxe pohybu se mnou pochopili, že cvičení Pilatesovy metody rozhodně není sladkým nicneděláním. Právě naopak. Zdání může klamat. Byť se cvičí v pomalejším tempu, můžete se pěkně zapotit. Pomalé tempo je záměrné, protože díky němu je pohyb vědomý = hlídáte si správnou techniku v souladu s dechem. Tělo se však zahřívá, od svého středu, kde pocítíte svůj vnitřní plamen. To vám můžu slíbit.
Je Pilates také pro muže?
Nejprve ke mně skutečně chodily převážně ženy. Stále jsem však poslouchala příběhy, kdy jejich protějškům, včetně celoživotních sportovců, ustřelila záda, vyhřezla se plotýnka, cokoliv…Nehledě na to, že muži obecně mají daleko k flexibilitě… Není se čemu divit s ohledem na běžnou praxi sportovních klubů a kroužků pro děti … A tak jsem otevřela kurz jógapilates pouze pro muže. Tedy uzavřenou mužskou skupinu. Okamžitě naplnila své kapacity. Fungujeme již čtvrtým rokem a ohlasy jsou úžasné. Jsem ráda, že se muži otevřeli i tomuto stylu cvičení a jsem vděčná, když za mnou chodí se slovy poděkování nejen za stav svých zad. Občas slýchávám: „Takovou dřinu jsem dlouho nezažil!“ anebo „Lucko, ty jsi nezničitelná.“ A odchází s naprosto propoceným trikem. A já mám skutečně hřejivý pocit z dobře odvedené práce, když vidím, jak vědomě a napřímeně stojí, jak se dokáží postavit ke cvičební pomůcce anebo „jen“ zvedají břemena. A to platí samozřejmě jak pro muže tak pro ženy.
Co mi osobně Pilatesova metoda přinesla?
V kombinaci s jógovou praxí mi tato metoda cvičení pomohla eliminovat mé vrozené a množná i v dětství získané dysbalance: skoliózu, bederní lordózu, diastázu – rozestup břišních svalů, urputné bolesti hlavy podpořené špatným postojem chodidel… a také časté záněty dýchacích cest, astma, alergie a zhoršený stav imunity. To všechno je minulost. Ve svých téměř 40 letech se cítím fyzicky i mentálně mnohem lépe než ve svých dvaceti.
Stačí málo: všímavá pozornost k tělu 20 minut denně a dopřát mu to, co potřebuje. Zdravý vědomý pohyb.
Vaše trenérka Lucie