Shodli jsme na tom, jak klíčovou roli ve zdraví hraje nastavení našich stravovacích návyků – tedy CO, KDY a JAK jíme. Ve druhém dílu našeho miniseriálu se zaměříme z pohledu nutriční farmakologie na ty složky potravy, které mají přímý vliv na rozvoj, respektive snižování rizik spojených s chronickým zánětem.
Chronický zánět a vliv Omega6 a Omega3 ve stravě
Zánět v těle je, velmi zjednodušeně řečeno a mimo jiné, výsledkem součinnosti Omega6 a Omega3 mastných kyselin. Jedná se o tuky, tedy makroživiny, a to esenciálního charakteru. Tělo si je nedokáže samo vytvořit, potřebuje je tedy získávat v potravě. Zatímco Omega6 mastné kyseliny, mezi nimiž např. kyselina arachidonová, se podílejí na zánětlivé imunitní reakci organismu pro potřebnou ochranu těla, Omega3 mastné kyseliny zánět po nezbytně dlouhé době hasí. Pokud je poměr mezi Omega6 a Omega3 v rovnováze, vše plyne v harmonii. Pokud je vzájemný poměr v nerovnováze ve prospěch Omega6, které v dnešní stravě neúměrně převyšují příjem Omega3, není v silách organismu plnohodnotně uhasit probíhající akutní zánět a jeho pozůstatky přechází v zánět chronický. Ten se může usídlit v jakékoliv tkáni či orgánu, kde podporuje vznik a rozvoj tzv. civilizačních onemocnění. V naší středoevropské stravě převažují zdroje Omega6, mezi které patří plodiny jako např. slunečnice, sója, kukuřice, ořechy a mnohé rostlinné oleje, také však kuřecí, krůtí a vepřové maso a všechny produkty včetně vajec a mléka těchto zvířat, dokonce chovný losos. Naproti tomu Omega3 najdeme v dobře vstřebatelné formě pouze v mořských řasách a rybách, které se řasami živí. Saturovat přirozeně potřebu těla po Omega3 je v našich podmínkách téměř nadlidský úkon. Právě v případě Omega3 mastných kyselin se velmi doporučuje konzumace rybího oleje z kvalitních zdrojů, tedy ryb lovených na volném moři. Rybí olej by měl být obohacen o kvalitní antioxidanty, které zabezpečují vstřebávání Omega3 na buněčné úrovni. Rybí tuk přirozeně antioxidanty obsahuje, jen při procesu čištění rybího tuku od těžkých kovů odchází také cenné antioxidanty. Ty je třeba následně do produktu výživové suplementace dodat. Mezi velmi kvalitní antioxidanty zvyšující účinnost Omega3 a celkově snižující zánětlivé procesy těla patří polyfenoly, které najdeme hojně v olivách, zeleném čaji, kávě, kakau, ale také například ve velmi výrazně zbarveném ovoci a zelenině a v červeném víně.
Vitamín D
V našich zeměpisných šířkách trpí většina lidí po převážnou část roku nedostatkem vitamínu D. Netrápí nás přímo křivice, ale tento nedostatek se projevuje osteopenií a osteoporózou. Studie navíc prokázaly klíčovou roli vitamínu D3 při diverzifikaci kmenových buněk na NK-buňky. Mezi důležité funkce NK-buněk patří odstraňování virem napadených buněk a současně ničení nádorových buněk. Nedostatek vitaminu D tedy snižuje účinnost imunitního systému a zároveň zvyšuje riziko rakoviny. Někteří se obávají toxicity vitaminu D. Americký lékařský institut stanovil horní limit bezpečné denní dávky na 100 µg, tedy 4000 IU. Ze zdrojů však vyplývá, že pokud bychom se v subtropické oblasti procházeli na slunci bez trička, vpravíme do svého těla asi 500 µg během hodinové procházky. Vitamín D je vhodné suplementovat především v zimních měsících. Dobrou zprávou je, že kvalitní výrobky z rybího tuku většinou obsahují i doporučenou denní dávku vitamínu D3, což bývá kolem 20 µg.
Vzdát se role oběti a začít žít v souladu s potřebami svého těla a mysli
Když přicházíme na svět, náš organismus bývá obvykle v rovnováze. Život sám je jedna velká výzva, která nás konstantně vychyluje z rovnováhy a zkouší tak schopnosti našeho těla i mysli vracet se do jeho středu. Důsledky tohoto procesu se projevují jako stárnutí. Když tělu i mysli dopřejeme vhodnou a laskavou péči v podobě vyvážené a plnohodnotné stravy, přiměřené fyzické aktivity, kvalitního spánku a času pro regeneraci, když se budeme stejně pečlivě jako dennímu sprchování věnovat i duševní hygieně a v hledáčku našeho vědomého úsilí budou i zdravé a funkční vztahy s rodinou a přáteli, vytváříme si tak ideální podmínky pro udržení fyzické i mentální svěžesti, dlouhodobě udržitelné rovnováhy a zdraví a náš život nám bude přinášet i radost a naplnění. Je třeba uchopit svou moc a postavit se ne-moci čelem vlastní vůlí a aktivitou.
Odborné zdroje:
Dr. Clayton Paul, Jak posílit svůj imunitní systém, Oxford 2020
Dr. Clayton Paul, Ať je vaše jídlo vaším lékem, Oxford 2019
Státní Zdravotní Ústav, http://www.szu.cz/
Jonáš Josef, Kuchař Jiří, Svět přírodních antibiotik, Praha 2014